https://podbielpoviedky.sk/

Veď ja tie nohavice nezapnem!

Čo si spomínam, a mám už požehnane rokov, vždy, od nepamäti, ak sa stretli známi po dlhej dobe, ich zraky padli na to, ako ten stojaci oproti vyzerá. Priznám sa, stalo sa mi neraz, že po mnohých rokoch som nespoznal bývalých, napríklad spolužiakov. Pretože za roky čo sme sa nevideli, pribrali jak v tele, tak aj na tvári. Iní ľudia čo sa výzoru týka! Neúprosný zákon času sa na každom z nás podpisuje. Mladosť, sila a zdravie pomaly odchádza s pribúdajúcimi rokmi aj starosťami. Je to prirodzené a všetko v životoch treba prežiť s pokorou.

Treba povedať, že mnohých z nás čoraz viacej trápia starosti o zdravie. Tie bývajú priamo úmerné našej váhe. Ak máme s pribúdajúcimi rokmi tých kilogramov navyše, trápi to nielen čo sa nášho výzoru týka, ale zbytočne zhoršuje naše zdravie s kondíciou aj vnútorným pokojom. Naša sebaistota sa stráca, bo porovnávaním sme na tom horšie oproti tým, čo sa vedia kontrolovať. Možno položíte otázku o tej samokontrole. Mám na mysli prejedanie sa. Stačí? To sa ale týka aj mladších, ak naberú neúmerne na svojej váhe! V tejto dobe sa už sami seba spytujeme, čo s tým? Málo kto ale okrem známych názorov aj nájde skutočné riešenie, ktoré by nás priviedlo do normálu. Nuž, či si to niekto prizná alebo nie, riešenie je len jedno možné.

    Zosúladiť u každého vlastný príjem stravy voči vlastnému výdaju energie. Verím, že tejto vete rozumie každý z Vás.

Na prejedanie si človek zvykne rýchlo. Je to stav psychiky každho z nás. A u každeho jedinca nezáleží na veku, s vlastnými problemami, ktoré nedokáže zvládnuť, zachraňuje sa jedlom. Je to ako náplasť na chorú dušu. Pohodlné, do času uspokojujúce.  Druhým faktorom prejedania sa je nedostatok snahy tráviť čas akoukoľvek činnosťou, akou je práca, šport, záujem vzdelávať sa… Ak povieme , že nemáme čo robiť, je zle! 

Je najvyšší čas začať venovať pozornosť vlastnému zdraviu. Do zrelého veku prechádzame automaticky s postavami zmenenými oproti postavám, ktoré sme mali za mlada. Prichádzajú choroby a častejšie sme odkázaní navštevovať lekára. Nepoznám prípad, kedy lekár nepoukáže na nadbytočné kilogramy našej váhy. A otvoria sa pred nami dve možné cesty. Podotýkam, že tie cesty stoja pred nami po celý život, nielen v zrelosti, kedy už býva zle a aj neskoro, bo choroby sú už s nami.

  Prvou z tých spomínaných ciest je znížiť vlastnú váhu. O tom hovoria lekárove tabuľky, kde po zohľadnení veku a výšky postavy je nám váha predpísaná od – do. Pocit vlastnej spokojnosti z vlastného výzoru a váhy v ktoromkoľvek veku je významný. Teda síce oneskorene, ale prijmeme rozhodnutie niečo so sebou spraviť. To ale ide cez pot, námahu, pevnú vôľu a úplnú zmenu denných návykov v spôsobe života. Dobrovoľne opustíme vlastné zabehnuté zvyky nielen v stravovaní. Príjem kalórií je potrebné spotrebovať fyzickou činnosťou, cvičením, turistikou, akýmkoľvek pohybom, či prácou. Nepospávať cez deň! To nikdy nedokážeme, ak nezmeníme aj vlastné zmýšľanie a životné priority. Následne popíšem konkrétne po osobných skúsenostiach.

   Druhou cestou, ktorú každý z nás má, je nechať všetko bežať po starom. Tým si samozrejme po ľahšej ceste bez námahy skracujeme vlastný život. A mnohí to ešte urýchlia fajčením, alkoholom, nebodaj drogami. Vyvstáva otázka ako sa vrátiť ku dobrej postave a fyzickej kondícii v každom veku. Popíšem vlastné životné skúsenosti za mnohé roky. Musím Vás ale upozorniť, že nie som expert na túto oblasť. O tom existuje množstvo odbornej literatúry. Ja Vám len vyjavím čo sa prihodilo mne samému. Nič viac. Žiadne poučky. A ešte poznamenám, že sa mi ani nepodarilo vypracovať sa na nejaký vzor! Ďaleko významnejším faktorom ak chcete schudnúť, ale pred Vami vyvstane druhá úloha, ktorú budete musieť zvládnuť. Tou je po znížení váhy, čo je vždy ťažký proces, si túto aj udržať do budúcnosti. A to Vám poviem, ten proces je ešte ťažší ako to samotné schudnutie! Trvale! A tam je pes zakopaný.

   Takže po tomto úvode prejdem na popis mojej životnej cesty, kde som vyskúšal viaceré postupy. Niekedy sa dostavil dočasný úspech, niekedy som v procese zlyhal. Tiež som spravil množstvo chýb. Veril som na začiatku aj rozprávkam o tom, že bez námahy, sebaovládania a vzdelávania počas celého života sa dá ku šťastiu prísť. Ako hlúpy Jano čo sa kráľom stal, ba aj princeznú vyženil! Špatne, stále špatne. Napíšem zásadu číslo jedna. Ak sa Vám ona nedostane pod Vašu vlastnú kožu, nedosiahnete ničoho. Tá zásada je plné prehodnotenie Vašich denných návykov  s úplnou  zmenou Vášho, nielen stravovania. Vy musíte zmeniť Vaše zvyky, ktoré Vás doviedli tam, že teraz Vás bytostne zaujíma to, čo píšem! Tie zvyky, či si to pripustíte alebo nie, Vás doviedli ku zrkadlu, aby ste sa konečne na seba pozreli. Ak Vám to už nenaznačil niekto iný. Samozrejme. Ja ale upozorním, že sa nepovyšujem ako by som bol učiteľ v tejto téme. Sám som prechádzal častejšie prehrami ako úspechom. Ten úspech bol len do času. Žiaľ.

   Čo sa týka stravovania, celá moja a nielen moja teória o tom, ako schudnúť, spočíva v ľudovej múdrosti. Diéty? Nie! Niečo prestať jesť? Delená strava? Niečomu dávať prednosť? Jesť drahé prípravky, ktoré ako v tej spomínanej rozprávke zaistia bez námahy tú vysnívanú váhu? Nie. Znova nie! Vrátim sa k tej ľudovej múdrosti. Za prvé. Jedz málo! Ľudovo – neprežieraj sa!  

Ja som prišiel ku tomu, že je treba svoj žalúdok naučiť na menšie, menšie a znova menšie dávky jedla cez deň! Ľudovo povedané, musíte si  ,,zmenšiť,, žalúdok!

Môj otec pri dobrom jedle vždy skončil a povedal, že múdre je v najlepšom prestať… Nejedz nikdy a nič len preto, že druhí naopak to robia! Jedz len vtedy, keď si naozaj hladný! Kto z Vás pane Bože si ešte spomína na hlad? Ten skutočný hlad samozrejme mám na mysli. Nebudem Vám tu vypisovať čo skutočný hlad znamená. Nájdite si to na internete! A musíte to vyskúšať!

   Za druhé. Nauč sa odriekať si to, čo máš najradšej. Prvé miesta v obľube takejto stravy zastávajú cukor, sladkosti ako sú zákusky a potom pitie umelých sladených a zafarbených sajrajtov kadejakých aj renomovaných značiek. Nasledujú výrobky z mäsa, údeniny. párky tlačenka, nátierky a tak podobne. Za tretie. Naučte sa piť kvalitnú čistú vodu. Nie tú kúpenú. Ak mate možnosť, dajte prednosť tej čistej z prírody bez chlóru a bez prísad, bubliniek a podobne! Tiež minimalizujte alkohol. Viem, že ak som si vypil či už pivo, či víno, alebo tvrdý alkohol, vždy sa musí vymiesť chladnička aj tesne pred spaním! Bez vody organizmus vydrží cca tri až šesť dni. Potom každý zomiera. Bez stravy ale s dostatkom vody zdravý človek vydrží okolo 4-6 týždňov, záleží na stavbe jeho tela. No a tu je ten môj hlavný poznatok. Bol som vo veku okolo 40 rokov, kedy ten problém vlastnej váhy začal zaujímať aj mňa. Teraz nepopíšem recept na chudnutie, ale recept, ktorý síce bude hovoriť o jedení, no iné Vám budem popisovať. Popíšem ako som sa začal priúčať sebadisciplíne, v sebaovládaní a upevňovaní pevnej vôle. A ja stále postupne sa budem vracať k tej vlastnej váhe. Chcem ale predostrieť, že ak nebudete mať spomínanú pevnú vôľu, nič Vám moje skúsenosti ani rady nedajú.

   Pevná vôľa je kráľovnou úspechu každého z nás. Nemýľte si to napríklad s korupciou, kedy dosiahnete aj bez pevnej vôle, no s inými vlastnosťami bohatstvo . A niečo do času ovládnete. Ja nehovorím o peniazoch, ja hovorím o pevnej vôli! Poviem Vám, že o pevnej vôli počúvame denne, no je niečo iné počuť, hovoriť o nej a niečo inú ju aj mať. Raz som v rozhlase počúval pred mnohými rokmi reláciu o výnimočnom spôsobe jednotlivca žijúceho niekde v prírode. Súčasťou jeho spôsobu života bola aj pravidelná hladovka. Musím upozorniť, že realizovať hladovku nemôžu tí, čo ich trápia niektoré choroby. To je treba vždy radiť sa s lekárom! Ten človek v dospelosti vážil ako vysoký chlap pod 70 kg. Keď od redaktora dostal otázku, či to nie je pre neho nebezpečné, ak hladuje v kuse mnoho dní za sebou, odpovedal záporne. Odvolal sa na prírodu, kde veľa druhov živých tvorov väčšinu času v ich živote nemá dlho žiadnu potravu, jednoducho musia hladovať a pohybom bojovať o svoju existenciu. A poukázal na fakt, že preto nedošlo ku ich degenerácii, či chorobám. Naopak sú vo vynikajúcej kondícii bez chorôb. Ako príklad uviedol v prírode len na seba samých odkázaných vlkov. Aj medzi ľuďmi je mnoho chudobnej civilizácie bez dostatku potravy. Spomenul Indiu, Afriku. A sú chorí? Degenerujú? Nie. Naopak sú cez to všetko zdraví. Potom hovoril ako naštartovať hladovku. Popísal procesy, čo sa v nás dejú počas hladovky. Uvedomujete si že hladovku popisuje aj biblia? Záverom uviedol, že bez pevnej vôle nemožno realizovať žiadnu hladovku.

   Následne som sa začal o to aj sám zaujímať. Nadšene som ihneď skúsil začať moju prvú cieľavedomú hladovku. Skončil som rýchlejšie, ako som začal, obrazne povedané. To preto, že k tomu je nutné sa pripraviť. A ako, to som nepočul z tej relácie. Takže život sám nás učí a niekedy aj naučí. Uvediem čo je k tomu po mojich skúsenostiach treba. Za prvé je to tvrdé rozhodnutie o tom, že už nechcete byť tlstý, nemotorný, chorý. Musíte sa sám sebe pre tú nadváhu protiviť. Ten vlastný hnev na seba musí byť reálny! No a začal som znova s hladovkou. Prvý deň som nedokázal myslieť na nič iné ako na jedlo, čo som miloval. Hoci som ešte nemohol byť ani hladný, stal sa z toho neustály pocit. Ja hladujem! Hladujem! Kričalo všetko v mojej hlave. Na nič iné som nedokázal myslieť. Opäť som sa zlomil. Po čase som si uvedomil, že na prvý krát je naozaj ťažké uťať stravu z minúty na minútu. A byť pri tom ešte rozpapaný. Tak som si povedal, že musím znižovať jedlo každý deň postupne po malých dávkach, aby sa mi žalúdok tiež postupne stiahol a zvykol si na menšie dávky. Vlastne to je len začiatok, ale je to veľmi ťažká fáza pred hladovkou. Naozaj ťažká fáza. To už sa darilo viacej a vydržal som hladovať zo dva dni. Na tretí deň sa doma varilo niečo voňavé, čo som mal rád. Znova som podľahol a nedokázal pokračovať. Pochopil som, že okrem prípravy žalúdka, to značí fyziky, je treba pripraviť aj myseľ tak, aby pri prvej prekážke som nehodil ako vždy flintu do žita.

  A poviem Vám, istý čas si vyžiada, aby ste si myseľ pripravili na hladovku. Isto Vás prekvapí, že mne tá príprava trvá aj pol roku? Moje skúsenosti už teraz hovoria, že bez duševného pokoja, duševnej vyrovnanosti a vnútornej radosti sa hladovka nedá úspešne zahájiť. A pevná vôľa? Ja som trénoval tak, že som prebral v kuchyni iniciatívu. Uvaril som chutný, rozvoniavajúci obed, pripravil taniere, príbory, proste aj naservíroval všetkým okrem seba. Oni začali jedlom. Ja som sedel za stolom na svojom mieste, no bez naloženého jedla. Popíjal som vodu a tešil sa z toho, že to dokážem. To nie je zvrátenosť ako niekto poznamená. Ja som si verejne dal odmenu, že po tom, ako som sa dokázal zrieknuť jedla, náhradou je pocit víťazstva nad vlastnou ľudskou slabosťou. A naozaj je to štedrá psychická odmena čo stojí za to ju získať. Takto sa mi podarilo už hladovať 5 či 6 dní. Je treba povedať, že už som spomenul, že prvý deň hladovky je naozaj náročný. Aj druhý, ale treba vydržať, bo pre mňa najhoršou etapou býva tretí, či štvrtý deň. To sa dostavia niekedy aj kŕče. Znova treba prekonať, bo vo štvrtý deň už príde úľava. Pocit ľahkosti, radosti. Pocit hladu zmizne. Priam nádhera. Potom to už máte naštartované a dá sa pokračovať ďalej. Koľko dní? To závisí… It depends – ako hovoria Kanaďania…

   Upozorním, že sa nesmiete ani dotknúť žiadneho alkoholu, bo sa následne okamžite zlomíte a najete sa. Bolo by po hladovke. Absolútne nič nesmiete dať na jazyk! Len vodu! Počul som názory, že ak človek hladuje, je následne čím viacej slabší a nevládny. Po mojich skúsenostiach vyložená lož! Poviem Vám, že som postupne zvládol aj 20, či 21 dní hladovky. Pritom na 15. deň som ráno sadol do auta v Podbieli a vyrazil na obchodné rokovanie do Prahy. Cesta cca 500 km tam. Po Prahe 30 až 40 km. Po obede nazad domov. Znova 500 km plnej pozornosti ako šofér. Viem, že predpis! Bol som napr. súkromník… Alebo som v hladovke fúrikoval zeminu v záhrade celý deň, čo nebola ľahká práca. A len voda.

    Poznámka. Vaše telo v hladovke naštartuje spotrebu výživy ako zdroj energie z Vášho tela. Začne spotrebovávať Vaše sadlo, ktoré tak nenávidíte, no neviete sa ho zbaviť. Ja ešte poviem, že som sa pred hladovkou, počas nej nikdy nevážil. Nerobte tak ani Vy. Tá váha nebude zázračne klesať ako si myslíte že by ste si zaslúžili. Ono počas hladovania sú dni, keď nespustíte obrazne nič! A to by tých slabších tiež zlomilo. A prečo by ste sa mali znervózňovať neustálym vážením? Pamätajte, že počas hladovky musíte veľa piť a to len čistú vodu! Ja som to niekedy porušoval aj s kávou, no bez cukru a smotany, či inej prísady, bo som kávičkár, tak 2 až 3 denne. A ešte pridám jednu významnú skúsenosť, ktorú som získal až v priebehu každej hladovky, Je to skutočnosť, že ľahšie ten čas vydržíte počas dní hladovky, keď budete stale niečím zamestnaný. Vyhnite sa nude, nič nerobeniu! Sami spoznáte, že toto je cenná rada! 

Treba povedať, že hladovku raz skončíte. Popíšem mnohoročné skúsenosti. Obyčajne som deň ukončenia mal naplánovaný. Keď som sa tam nakoniec doplazil, myseľ Vám na plné obrátky začne kričať niečo o slobode, či demokracii a rozhodnete čo s načatým večerom.

   Tu, práve tu začali moje chybné kroky! Po každej hladovke pozor na obnovenie stravy! Nie slanina, mastný guľáš, rezeň! Suché zemiaky, kaša, kto znáša aj mlieko teplé k tomu. Mali by ste si konečne odvážiť hmotnosť na váhe. Dozviete sa koľko kg. ste počas hladovky stratili. To bola námaha! To bol výkon! Okolie si vždy všimne, že ste schudol. Po tom že sa uistia že nie ste chorí, Vám vyslovia slová uznania. To sa dobre počúva. Pomôžete si ešte škodoradostne myšlienkou, že oni len závidia, nedokážu, no Vy ste víťaz hodný obdivu. Poviem Vám, do času. Len žiaľ do času. Bo nastali moje chybné kroky. Neuvedomil som si, že to nie je koniec boja. Nechápal som, že to nie je boj len proti nadváhe. Nechápal som, že to je boj aj o život! Tú poníženú váhu by bolo treba si udržať! Nestlstnúť znova! A znova. A znova! Mne to trvalo roky. Po mojich radách mate šancu tú etapu vlastných omylov skrátiť bez opakovaných bolestivých pokusov aj dočasných úspechov. Musíme sa naučiť ako trvale zmeniť celý svoj život, filozofiu, stravovanie šité na osobu. Pohyb, jedlo len ak treba, hlad sa musí stať našim denným kamarátom. Žiaden alkohol, odbúrať mastné, strániť sa na maximum mäsa okrem rýb. Kváskový čierny chleba z ražnej múky. V opačnom prípade sme natrvalo nezískali nič!

     Vo vyššom veku sme už na ojedinelé výnimky pribratí všetci. Je zle. Sme majitelia chorôb, ktoré sa hodili na naše chrbty proti našej vôli No žiaľ za aktívneho prispenia z našej strany. Nedostatky som vymenoval. Dá sa upraviť naša váha napríklad po 60 rokoch života, či do konca po 70 rokoch života?

   Tak, a teraz zoberte na vedomie, že to už nie sú rady z mojej strany pre nikoho. Miera rizika je príliš vysoká. Každý teda len sám za seba! Len na vlastnú zodpovednosť a po porade s lekárom. Síce poznamenám, že som za svoj život nestretol žiadneho lekára, ktorý by mi to schválil. Ale pripúšťam, že práve ja som mal smolu. Ja som si povedal, po všetkých dlhoročných skúsenostiach, že už nepôjde kráčať známou cestou. Ale skúsenosti a rozum, ľudská sila mi hovoria, že skúsim niečo nové. Využijúc staré. Nie hladovka po takých operáciách a s takými chorobami? Hlavné kroky a zámery uvediem ďalej. Prvou vecou je teda úplné zrieknutie sa alkoholu. Druhou je skoro úplné zrieknutie sa masa. Prešiel som na rybu, zeleninu z domu. Jednoduché slovenské dedinské jedlá z mladosti. Kváskový čierny chlieb ražný doma upečený raz za týždeň. V prvom kroku nejesť po 4. hodine po poludní. Večer len vodu. Ku tabletkám ak musím, kúsok chleba s vodou. V ďalšej fáze prejsť na systém len raňajok a obeda. Keď si na to telo zvykne, prestať aj s raňajkami. Ostane len jedno sýte jedlo za deň. A držať to za pačesy dlho. Váha už v tejto etape pomaly ide dole. Ak Boh dá v následnej etape ešte by som rád skúsil páru dní skutočnej hladovky. Ale potom bez chýb by som sa vrátil k tomu jednému jedlu za deň. Ak to v zdraví prežijem, dám Vám vedieť. Ak sa mi to nepodarí, už nič čítať odo mňa nebudete. Zaželajme si aby ten koniec mal ešte pokračovanie na spoločnú radosť.

Ing.Viliam Štefanek – Karisný. V Podbieli 26.5.2019. ________________________________________ ________________________________________ ________________________________________ ________________________________________ ________________________________________ ________________________________________ (Edit) Kategória: Poviedky